امام علی علیه السلام : پاداش رزمنده شهید در راه خداوند بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه ( را دارد ولی خود را ) آلوده نمی سازد . انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد . ( نهج البلاغه ، حکمت 474 )
اخبار > نشست وفاق و تشکل های دانشجویی دانشگاه های استان گیلان
 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست وفاق و تشکل های دانشجویی دانشگاه های استان گیلان

نشست وفاق تشکل­ های دانشجویی دانشگاه­های استان گیلان با حضور حجت الاسلام والمسلمین پوررضا رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ های استان گیلان و سایر مسئولین دفاتر نهاد در مورخه 05/08/95 در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

در ابتدای جلسه پس از تلاوت چند از آیات کلام الله مجید، حجت الاسلام والمسلمین پوررضا ضمن تسلیت ماه محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان و تقدیر و تشکر از حاظرین جلسه اشاره کردند که این وفاق تشکل­ها جزء مشی اسلام است.که تا می­توانیم درکنار هم باشیم. ایشان به آیه 103 از سوره آل عمران اشاره کردند و فرمودند: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا» یک بحث قرآنی است اینکه مومنین در کنار هم جمع شوند. خصوصاً کسانیکه تاثیرگذار هستند. ماهایی که دین و اهدافمان یکیست و می خواهیم مسیر زندگی خود را درتعالی خود و دیگران بنا به نقش ه­ای که دین و اسلام دارد قرار دهیم. لوازمی دارد و یکی از لوازم آن کنار هم بودن است.


وی در ادامه بحث اشاره داشتند که هرکدام از شما نماینده­ی یک گروه یا تشکل با سلیقه­های مختلف در دانشگاه  خود هستید. همه ما در ریشه­ ها و انگیزه مشترک هستیم همه ما هویت اسلامی و ایرانی خود را پاس می­داریم و برای پاسداری از این هویت و تعالی بخشیدن به آن حرکت ­هایی را انجام می­ دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین پوررضا در ادامه بحث اشاره کردند که بخش دوم کار سلایق فردی و گروهی ماست که باعث شده در گروه­های مختلف قرار بگیریم. در این بخش با توجه به ریشه­ های مشترک باید مواظبت بکنیم که باعث نشود انرژی همدیگر را خنثی بکنیم. در این بخش درست است که دیدگاه­های ما نزدیک نیست اما در نهایت ما یک هدف را دنبال می­کنیم.آرزوی همه ما این است که یک کشور بالنده­ای و بدور از مشکلات و آسیب­های اجتماعی داشته باشیم. منابع درست استفاده شود انسانی­ های پاک و سالم کار را بدوش بگیرند. انسانی صادق و عدالت طلب بر روی کار بیاید.


وی در بخش پایانی صحبت ­های خود اشاره داشتند که برای عده­ ای آرمان­هایشان، آرمان­های مرغداری و دامداری است اکثر ما زمانیکه مریض می­شویم پیش دکتر می­رویم ولی برای گاو و گوسفندانمان دامپزشک می­ آوریم چون احساس می­ کنیم. اینها موجوداتی هستند که به ما بهره می­ دهند و نظر هم نمی­ دهند و در سیاست ­های ما دخالت نمی­ کنند گاهی همین شکل اداره کردن دنیا قصه را زیبا جلوه می­ دهد و احساس می­ کنند پیشرفت هایی که در بعضی کشورهاهست، که هست، این پیشرفت­ها را می­ پسندند و حاظر هستند، گوشت قربانی شوند و فکر خودشان را بایکوت کنند و فکر را به عده­ای بسپارند که آنها صاحبان قدرت و زر و زور هستند. ما اینها را نپسندیدیم که آمدیم در دانشگاه و فعالیت میکنیم، ما این را نپسندیدم که انقلاب را حمایت کردیم ما این را نپسندیم که خیلی از فشارها را تحمل میکنیم ما این را نپسندیدیم و از شرافت خود دور دانستیم. این روشنگری ازآن کسیست که این حقیقت را می فهمند ما معتقدیم کسانی که در قالب تشکل­ های دانشجویی فعالیت می­ کنند این را متوجه هستند..

ما نگاهمان این است که در این وفاق تشکل، کنار همدیگر باشیم. در آینده گروهی، تشکلی به جهت نگاهی که او انقلابی میداند حرفی زد با نگاه انقلابی ورود کرد وقتی میبینیم در وفاقمان کارش درست است همه باید حمایت کنیم. یک وقتی کسی سلیقه­ ای به خرج می دهد مانند هنرمند تابلویی می­کشد یک عده­ای می­گوییند بد است یک عده­ ای می­گویند خوب است ما نمی­توانیم حرفی بزنیم چون سلیقه­ای است یک وقتی فردی کاری می­کند که به زعم او و گروهش به نفع انقلاب و انقلابی گریست و به نفع کشور است. اما امکان دارد مورد بی مهری افرادی قرار گیرد چرا ما باید کنارش نباشیم. انجایی هم که راه را اشتباه رفت خوب می توانیم در این جلسات بهش تذکر بدهیم و به این شکل همدیگر را رشد بدهیم و به تعبیر امیرالمومنین شما جوانانی هستید که امروز باید بیاموزید که آینده کشورتان دست خودتان است.

در ادامه نماینده تشکل ­های دانشجویی علاوه بر معرفی خود به بیان دیدگاه­ های خود پرداختند. اهم مباحث مطرح شده در این نشست:

·        حمایت دانشگاه­ ها از برنامه­ های درون سازمانی خود و عدم حمایت از برنامه ­های ارائه شده از سوی تشکل­ ها

·        عدم اعتماد به دانشجویان علاقمند به فعالیت، ولی تازه کار و کم تجربه در فعالیت­های فرهنگی در دانشگاه

·        تداخل در اجرای برنامه بین تشکل­ ها و داشتن چند کانون در موضوعات مشابه

·        عدم داشتن برنامه جامع مشترک از سوی مراجع بالا

·        تمرکزگرایی نهاد رهبری در دانشگاه های مرکز و عدم توجه کافی به دانشگاه­هایی که در شهرستان قرار دارند.

·        قوی تر شدن جایگاه نظارتی و انقلابی نهاد رهبری در دانشگاه

·        دوری برخی از تشکل­ها از اهداف و آرمان های اولیه خود

·        توجه به تشکل به عنوان معبد نه معبود

 

 


١٣:٣٠ - پنج شنبه ٦ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٥٠٦٠٨٣    /    تعداد نمایش : ٢٥٦خروج