امام علی علیه السلام : پاداش رزمنده شهید در راه خداوند بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه ( را دارد ولی خود را ) آلوده نمی سازد . انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد . ( نهج البلاغه ، حکمت 474 )
اخبار > نماز عید فطر
 


  چاپ        ارسال به دوست

احکام/

نماز عید فطر

نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام علیه السلام واجب است و باید با جماعت خوانده شود، و در زمان ما که امام علیه السلام غائب است، مستحب میباشد. و می‌شود آن را با جماعت یا فرادی خواند.

وقت نماز عید فطر

- وقت نماز عید فطر و قربان از اوّل آفتاب روز عید تا ظهر است.

- مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند، و زکات فطره را هم بدهند، بعد نماز عید را بخوانند.

 

 

 

 


کیفیت نماز عید فطر

- نماز عيد فطر و قربان دو ركعت است كه نمازگزار در ركعت اول بعد از خواندن حمد و سوره ، پنج تكبير مى گويد و بعد از هر تكبير يك قنوت مى خواند و بعد از قنوت پنجم تكبير ديگرى مى گويد و به ركوع مى رود و دو سجده بجا مى آورد و برمى خيزد، و در ركعت دوم بعد از حمد و سوره چهار تكبير مى گويد و بعد از هر تكبير قنوت مى خواند و تكبير پنجم را مى گويد و به ركوع مى رود و بعد از ركوع دو سجده بجا مى آورد و تشهد مى خواند و نماز را سلام مى دهد.

- در قنوت نماز عید فطر و قربان هر دعا و ذکری بخوانند کافی است ولی بهتر است این دعا را بخواند «اللهمَّ اَهْلَ الکبْریاءِ وَالعَظَمَةِ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ، وَاَهْلَ العَفْوِ وَالرَّحْمَةِ، وَاَهْلَ التَّقْوَی وَالمَغْفِرَةِ، اَسْأَلُک بِحَقِّ هذَا الیوْمِ، الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِین عِیداً، وَلِمُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله وسلم ذُخْراً وَشَرَفاً وَکرامَةً وَمَزِیداً، اَنْ تُصلِّی عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، و آن تُدْخِلَنِی فِی کلِّ خَیرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، و آن تُخْرِجَنِی مِنْ کلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُک عَلَیهِ وَعَلیهِمْ، اللهمَّ اِنِّی اَسْأَلُک خَیرَ ما سَأَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ، وَاَعُوذُ بِک مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُک المُخْلَصُونَ».

- براى نماز عید «فطر» اذان و اقامه نیست، بلکه مستحب است سه مرتبه بگويند : « اَلصّلاة »٠٨:٠٦ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٥٣٩٧٩١    /    تعداد نمایش : ٧٨خروج